Kolonia Ndërkombëtare e Piktorëve "Ditët e Mios"

Bashkia Korçë, Qendra Kulturore “Vangjush Mio” në bashkëpunim me Shoqatën e Artistëve Figurativë të qytetit të Korçës organizojnë Koloninë Ndërkombëtare të Artistëve Figurativë “Ditët e Mios”. 36 Piktorë morën pjesë në edicionin e pestë të Kolonisë “Ditët e Mios”. Në të morën pjesë jo vetëm piktorë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi e Greqia, por edhe piktorë nga vende të tjera të Europës. Eksperienca e viteve të kaluara jep mundësinë për të menduar zgjerimin e gjeografisë së artistëve pjesëmarrës për t’i dhënë qytetit tonë vlerat dhe dimensionet që ai meriton.  Koha për pjesëmarrësit në këtë koloni është 4 ditë gjatë të cilave piktorët realizojnë punimet e tyre në qytetin e Korçës dhe rrethinat e tij. Ky eveniment ka si qëllim promovimin e vlerave natyrore, kulturore dhe artistike të qytetit tonë si dhe pikat turistike të trevës – Voskopoja, Dardha, Vithkuqi, Bozdoveci, Kamenica etj.
 
Organizatorët venë në dispozicion të gjithë bazën materiale të kësaj kolonie dhe në përfundim të gjithë piktorët pjesëmarrës me një nga veprat e tyre pasurojnë fondin e Galerisë së Arteve “Guri Madhi”. Ekspozita çelet në ambjentet e Qendrës Kulturore ditën e fundit të këtij aktiviteti. Për piktorët Korça mbetet një studio e madhe, me hapësira për t’u eksploruar, befasuese për pasurinë që mbart e cila është mjaft frymëzuese për të ushtruar talentin e tyre. Aktiviteti që do të kthehet në një traditë të përvitshme synon jo vetëm vendosjen e urave të komunikimit mes artistëve por sidomos promovimin e vlerave të qytetit.    

Lista e artistëve pjesëmarrës në Koloninë Ndërkombëtare të Piktorëve "Ditët e Mios 2013"

  1. Kujtim Buza, Tiranë
  2. Adriana Puleshi, Tiranë
  3. Agron Plovina, Berat
  4. Helidon Haliti, Tiranë
  5. Zaim Elezi, Tiranë
  6. Nikolin Ivanaj, Lezhë
  7. Skënder Kamberi, Tiranë
  8. Buron Kaceli, Tiranë
  9. Arif Lushi, Tiranë
  10. Albert Pina, Ersekë
  11. Mustafa Arapi, Tiranë
  12. Marjana Goxhabelliu, Durrës
  13. Nasuf Myftari, Elbasan
  14. Llazar Taci, Tiranë
  15. Pashk Përvathi, Lezhë
  16. Xheneta Kadillari, Shkodër
  17. Agim Kadillari, Shkodër
  18. Lorenc Seseri, Tiranë
  19. Tafil Peci, Mitrovicë
  20. Shefqet Abrazhda, Mitrovicë
  21. Qamil Prizreni, Tiranë
  22. Mehmet Behluli, Prishtinë
  23. Mirjana Bubevska, Bitola
  24. Maja Peshikan, Bitola
  25. Buran Ahmeti, Tetovë
  26. Bardha Buza, Kosovë
  27. Jorgo Mici, Greqi
  28. Musa Kalaveshi, Prishtinë
  29. Odise Selo, Greqi
  30. Caush Vathi, Durrës
  31. Albert Pina, Ersekë
  32. Genti Proko, Korçë
  33. Sotiraq Kuqali, Korçë
  34. Romeo Kallço, Korçë
  35. Tatjana Caca, Korçë
  36. Ëngjëllush Minaj, Korçë

Lista e artistëve pjesëmarrës në Koloninë Ndërkombëtare të Piktorëve "Ditët e Mios 2011"

  1. Dhiogjen Misha, Shqipëri  
  2. Robert Pine, Shqipëri  
  3. Fatmir Carkanji, Shqipëri  
  4. Adrian Çene, Shqipëri  
  5. ÇaushVathi, Durrës  
  6. Lumturi Blloshmi, Zvicër
  7. Adriana Puleshi, Tiranë
  8. Arif Lushi, Librazhd  
  9. Zaim Elezi, Shqipëri  
  10. Besnik Biduli, Tiranë
  11. Andi Hila, Shkodër
  12. Skënder Lako, Pogradec
  13. Agim Bido, Tiranë
  14. Natali Nikolovska, Maqedoni 
  15. Stavre Dimitrov, Maqedoni
  16. Done Milanovski, Maqedoni  
  17. Aleksandër Vreto, Shqipëri  
  18. Jorgo Miçi, Greqi
  19. Pashk Përvathi, Lezhë
  20. Abdulla Gjongecaj, Gjermani
  21. Valon Peci, Kosovë
  22. Odise Selo, Janinë
  23. Dhimitri Racikas, Janinë
  24. Robert Përmeti, Shqipëri
  25. Beskida Kraja, Greqi
  26. Skënder Kamberi, Vlorë
  27. Miradie Ramiqi, Prishtinë
  28. Zamfira Heta, Prishtinë
  29. Elidon Haliti, Tiranë
  30. Llamberto Bimbli, Korçë
  31. Agron Shahinasi, Korçë
  32. Tatiana Caca, Korçë
  33. Genti Postoli, Korçë
  34. Genti Proko, Korçë
  35. Rozeta Mio, Korçë
  36. Bledi Duro, Korçë
  37. Roland Karanxha, Korçë
  38. Romeo Kallço, Korçë
  39. Sotiraq Kuqali, Korçë
  40. Ariana Bekteshi, Prishtinë

Lista e artistëve pjesëmarrës në Koloninë Ndërkombëtare të Piktorëve "Ditët e Mios 2010"

  1. Flutura Maçi, Tiranë
  2. Ikbale Kalaja, Shkodër
  3. Pashk Përvathi, Lezhë
  4. Xheneta Kadillari, Shkodër
  5. Agim Kadillari, Shkodër
  6. Agim Ajazi, Berat
  7. Ksenofon Dilo, Tiranë
  8. Kujtim Buza, Tiranë
  9. Qamil Prizreni, Tiranë
  10. Ramazan Memishi, Kukës
  11. Arif Lushi, Librazhd
  12. Vullnet Alushaj, Fier
  13. Nikolin Ivanaj, Lezhë
  14. Sotiraq Bega, Fier
  15. Anastas Kostandini, Pogradec
  16. Burhan Ahmeti, Maqedoni
  17. Pande Petrovski, Maqedoni 
  18. Miradije Ramiqi, Kosovë
  19. Sabina Amstad, Zvicër
  20. Mehmet Aloja, Mali i Zi
  21. Jorgo Miçi, Greqi
  22. Dhimitri Racikas, Greqi
  23. Vahida Hasanagiq Nimanbregu, Mali i Zi
  24. Sefkat Islegen, Turqi
  25. Musa Kalaveshi, Kosovë
  26. Adriana Puleçi, Tiranë
  27. Done Milanovski, Maqedoni
  28. Fatos Bylykbashi, Gjermani
  29. Sotiraq Xega, Korçë
  30. Ëngjëllush Minaj, Korçë
  31. Genti Proko, Korçë
  32. Kudret Durellari, Pogradec
  33. Sotiraq Kuqali, Korçë
  34. Tatjana Caca, Korçë
  35. Romeo Kallço, Korçë
  36. Tafil Peci, Kosovë
  37. Skënder Lako, Pogradec
  38. Dhori Tërova, Korçë
  39. Sulejman Prenjësi, Korçë
  40. Abib Duro, Korçë
  41. Bledi Duro, Korçë
  42. Koço Ristani, Korçë
back